X

Jak sprzedać nieruchomość po rozwodzie?

Jakie są sposoby podziału?

Małżeństwa, które decydują się na kredyt hipoteczny powinny odpowiednio się zabezpieczyć, przed wieloma sytuacjami losowymi. W życiu mogą zdarzyć się różne rzeczy, coraz częściej dochodzi do rozwodów i obok sprawy związanej z opieką nad dziećmi, sprzedaż mieszkania, jest najczęstszym powodem konfliktów między rozwodzącymi się małżonkami. Mieszkanie jest zazwyczaj najcenniejszym składnikiem wspólnego majątku, dlatego warto wiedzieć co zrobić z nim zrobić.

Sądowe sposoby przeprowadzania podziału porozwodowego:

  • Przyznanie mieszkania jednemu nakazują drugiemu spłatę udziałów,
  • Podział fizyczny mieszkania na dwa osobne, gdy powierzchnia jego jest wystarczająca,
  • Podział cywilny, czyli podzielenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, po równo między małżonków. Trzeba jednak szybko znaleźć kupca co nie bywa prostym zadaniem, dlatego warto zainteresować się oferta skupu mieszkań po rozwodzie.

Nasza marka jest już znana w całej Polsce! Sprawdź Skup nieruchomości w całej Polsce.

sprzedaz nieruchomości po rozwodzie

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie

W momencie zawarcia małżeństwa powstaje akt rozdzielności majątkowej, który oznacza, że nabyte w trakcie małżeństwa przedmioty są w majątku wspólnym. Zatem sprzedaż nieruchomości, która jest wspólna jest możliwa za zgodą obu małżonków, jeżeli jedna strona odmówi, zawarcie umowy sprzedaży nie będzie możliwe.

W momencie, gdy sąd orzeka rozwód, pomiędzy małżonkami znosi się podzielność majątkowa, jednak nadal są współwłaścicielami nieruchomości. Zatem, można sprzedać całą nieruchomość albo część udziałów. Możliwa jest ona w określonych przypadkach:

  • Małżonek spłaci dług drugiego albo całkowicie odstąpi prawa do nieruchomości,
  • Udziały innych osób zostaną nam sprzedane, w ramach umowy sprzedaży udziałów,
  • Sprzedaż lokalu wspólnie, po porozumieniu dzieląc się zyskiem,

Coraz częściej dochodzi do sprzedaży domu lub mieszkania po sprawie rozwodowej. Warto podczas pozbywania się takiej nieruchomości udać się do profesjonalnego skupu nieruchomości po rozwodzie. Można w ten sposób szybko pozbyć się nieruchomości bez zbędnych formalności.

Oprócz rozprawy rozwodowej twojej nieruchomości grozi komornik? Sprawdź jak sprzedać takie mieszkanie w naszym Skupie nieruchomości z komrnikiem.

sprzedaz mieszkania po rozwodzie

Rozwód a mieszkanie wspólne – czy sąd zdecyduje o wspólnym mieszkaniu?

Gdy małżonkowie nie mogą dojść do wspólnego porozumienia w sprawie sprzedaży wspólnego mieszkania, pozostaje droga sądowa.

Scenariusz ten zakłada podział nieruchomości po rozwodzie przez sąd. Może on orzec o podziale mieszkania albo o przyznanie go jednemu z małżonków, proces ten jest uruchamiany na zgodny wniosek obu stron. Przegrana strona musi wyrazić zgodę na opuszczenie nieruchomości bez zapewnienia lokalu tymczasowego. Decyzja taka zapada, kiedy przyznanie bądź podział jednemu małżonkowi jest możliwe. Ważne jest też to, żeby taki proces nie przedłużał niepotrzebnie postępowania.

Czy na twoim mieszkaniu są długi i nie wiesz jak z nich wyjść? Pomoc znajdziesz w Skupie nieruchomości z długami.

sprzedaz nieruchomości po procesie rozwodowym

Sprzedaż i spłata nieruchomości po rozwodzie – najszybsza droga

Spłata mieszkania tuż po rozwodzie to najwygodniejsza forma rozliczenia się pomiędzy małżonkami, jeżeli obydwoje nie chcą mieć nic wspólnego z tą nieruchomością. Sprzedaż takiego mieszkania jest możliwa tyko wtedy, gdy jedna osoba spłaci drugą albo zrzeknie się swoich praw. Aby szybciej sprzedać nieruchomość można skorzystać z usług skupu nieruchomości po rozwodzie.

Jest to najszybsza forma zdobycia gotówki po rozstaniu. Dla niektórych sprzedaż domu może być jedynym słusznym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to proste w realizacji. Najlepiej jest rozstać się w zgodzie i wspólnie na spokojnie omówić sprzedaż mieszkania. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy polubowne zakończenie sprawy nie jest możliwe, a po zakończeniu sprawy sądowej i uzyskaniu wyroku można pozbyć się swoich udziałów.

W twoim mieszkaniu zagnieździł się uciążliwy lokator? Kupujemy też takie nieruchomości! Wejdź na Skup nieruchomości z lokatorem.

sprzedaz mieszkania po procesie rozwodowym

Dlaczego sprzedaż mieszkania po rozwodzie to dobry pomysł?

Naturalną następstwem rozwodu jest podział mieszkania. Jest to najlepszą opcją, którą mają do wyboru osoby procesujące się w sprawie rozwodowej. Sprzedaż mieszkania jest możliwa jedynie, kiedy obie strony mają prawa do lokalu. Kiedy jednak rozwodzący się nie mogą dojść do porozumienia, sprzedaż mieszkania jest znacznie utrudniona.

Podział mieszkania został już przeprowadzony, a czy warto sprzedać dom po rozwodzie? Tak, jest to dobra decyzja, pod warunkiem, że nieruchomość nie ma na sobie długów oraz problemów na tle prawnym. Najlepsza opcja to pogodzenie się i sprzedaż domu po rozwodzie, wraz z uczciwym podzieleniem zysków.

Na twoim mieszkaniu ciązy kredyt i nie potrafisz go sprzedać? Sprawdź ofretę Skupu nieruchomości z kredytem.

rozwód i sprzedaż mieszkań

Najczęściej zadawane nam pytania do sprzedaży mieszkań po rozwodzie

Wyposażenie mieszkania, zostaje podzielone w trakcie rozprawy po równo międy małonków, jeżeli jednak sąd zdecyduje o podziale mieszkania na dwie części, część urządzeń AGD musi pozostać wspólna.
Zwykły proces rozwodowy bez orzecznictwa o winie którychś ze stron to czas od 10 do 15 tygodni, natomiast na rozprawę zazyczaj czeka się kilka miesięcy. Wszystko jest zależne od tego kto naszą sprawą się zajmie.
Opłata sądowa od pozwu o rozwód to koszt 600 zł, opłata skarbowa to 17 zł, a opłata za odpis wyroku 20 zł. Koszty związane z adwokatem zależą od stopnia skomplikowania sprawy, natomiast łączne koszty rozwodu bez orzekania to kilka tys zł.
Potrzebne będzie wyrok rowodowy, czyli dokument potwierdzający, że w ogóle doszło do rozwodu, akt notarialny podzielności majątku, numer księgi wieczystej mieszkania, a jeżeli nieruchomość zostałą przekazana w formie darowizny, potrzebne będzie zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaconym podatku.
Aby wycenić mieszkanie po rozwodzie najczęściej sąd powołuje biegłego rzeczoznawcę, który to ustala cene mieszkania która zazwyczaj nie odbiega od ceny rynkowej mieszkania.
W przypadku gdy sąd przyzna mieszkanie jednemu małżonkowi, wówczas jest on zobowiązany do spłaty drugiego. Sąd może również przychylić się do spłaty takiego mieszkania na raty, kiedy twoja sytuacja mjątkowa jest trudna.