X

Jak negocjować cenę nieruchomości z kupującym?

Negocjowanie ceny nieruchomości nie należy do najłatwiejszych, zarówno dla sprzedających jak i kupujących. May chcemy sprzedać swoje mieszkanie za możliwie jak najwyższą cenę, natomiast kupujący wykorzystując wiele argumentów starają się ją skutecznie zbić. Co możemy zrobić, by utrzymać naszą wycenę początkową?

Klienci zapoznając się z ofertą sprzedaży naszego mieszkania już od początku są nastawieni na to, że będą mieli możliwość jej zbicia. Dzieje się tak ponieważ te na rynku wtórnym są niższe od tych ofertowych, co skutecznie starają się wykorzystać. Sprzedający nieruchomości zakładają również z góry, że wycena jest zawyżona, tak by klient miał możliwość negocjacji. Jakie argumenty wykorzystują kupujący, by uzyskać zniżkę? Jak my jako sprzedający możemy przygotować się do rozmowy o pieniądzach, by nie stracić na transakcji?

negocjacja ceny

 

Jak negocjują kupujący nieruchomość? Jakie argumenty wykorzystują, by zbić cenę?

Zarówno sprzedający jak kupujący dom, mieszkanie chcą, by negocjacje poszły po ich myśli. Oczywiste jest, że ten pierwszy chce uzyskać jak najwyższą cenę za swoją nieruchomość, kupujący natomiast stara się zrobić wszystko, by móc kupić ją w jak najniższej cenie. Dlatego też liczy na to, że wykorzystując swoje argumenty będzie mógł zbić cenę początkową o jak największy procent. Kto rozpoczyna próby negocjacyjne? Oczywiście kupujący, wykorzystując w tym celu coraz to wymyślniejsze argumenty, by przekonać sprzedającego do tego, że jego nieruchomość nie jest tak atrakcyjna, jak ją przedstawia.

Pierwszym argumentem, który wykorzystuje kupujący chcący zbić cenę nieruchomości, którą jest zainteresowany jest stan mieszkania. Może stwierdzić, że konieczna jest wymiana elektryki, hydrauliki, wymiana okien, podłóg czy wyrównanie ścian. Oczywiście wszystkie te czynności wiążą się z dodatkowymi, niemałymi kosztami, które będzie musiał ponieść po zakupie mieszkania. Co jeszcze może wykorzystać przeciwko sprzedającemu? Na przykład stan klatki schodowej, który może być jego zdaniem “obskurny”.

Bardzo często zdarza się również, że kupujący wykorzystuje w swoich argumentach kwestie, które absolutnie nie są zależne od sprzedającego, między innymi wysokie położenie mieszkania, brak balkonu, brak piwnicy, brak windy, miejsca parkingowego, a nawet widok za oknem. Oglądając mieszkanie może także poinformować nas o tym, jak bardzo niekomfortowe jest rozstawienie pomieszczeń, kuchnia jest za mała, w łazience nie można wstawić wanny, ponieważ miejsca brakuje, a salon zbyt mały. Niektóre argumenty mogą wydawać się nam bezpodstawne i nawet zabawne, jednak kupujący wykorzysta każdą możliwość zbicie ceny.

W jaki sposób przygotować się do rozmowy z kupującym nieruchomość? Wskazówki

Aby skutecznie sprzedać swoją nieruchomość musimy przygotować się na to, że będziemy musieli spotykać się z potencjalnymi klientami w celu pokazania im mieszkania. Warto jest skontaktować się z klientem jeszcze przed spotkaniem, by zapoznać się z jego preferencjami i mieć możliwość przeanalizowania argumentów. Dzięki znajomości jego oczekiwań i motywów będziemy w stanie przygotować się na kontratak w dyskusji i “bitwie” na argumenty.

Bardzo często zdarza się, że podczas spotkania klienci wywierają na sprzedającym dużą presję. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie swoich argumentów i możliwość odpierania tych klientów. Musimy wykazać się bardzo dużym opanowaniem oraz potrafić przedstawić nasze mieszkanie w samych zaletach.

Musimy być pewni swoich racji w kwestii swojej oferty cenowej, a swoje uzasadnienia przedstawić podczas negocjacji. Oczywiste jest, że argumentami potencjalnego klienta są wszystkie wady nieruchomości. Wszystko wiec zależy od tego w jaki sposób wykorzystamy zalety mieszkania, które chcemy sprzedać. 

21770005_l

 

Jak uwydatnić walory naszego mieszkania?

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie home stagingu, który ma na celu przedstawić sprzedawaną nieruchomość w samych superlatywach. Powinniśmy także postarać się, by klient nam zaufał, dlatego w naszej kwestii jest dopilnowanie tego, by każdy nasz argument poparty był dowodami. W ten sposób klient nie poczuje się oszukany i nie będzie miał możliwości podczas negocjacji odrzucić to co mówimy.

Należy postarać się o dobry kontakt z klientem, ponieważ jest to podstawa zbudowania relacji, która ułatwi współpracę. Powinien on również odczuć okazane mu przez nas zrozumienie, warto jest wiec zadawać mu pytania, które będą zarazem odpowiadające. Rozmowa i negocjacje powinny zostać przeprowadzone w sposób, który zadowoli nie tylko sprzedającego, ale również kupującego.

Jaki błąd najczęściej podczas negocjacji popełnia sprzedający nieruchomość? Przede wszystkim kieruje nim duży sentyment do mieszkania, którego jest właścicielem. Emocje nigdy nie są dobrym doradcą i znacznie utrudniają wszelkie rozmowy o interesach. Nie pozwalają nam one także przedstawiać argumentów w sposób sensowny. Co należy zrobić? Przede wszystkim wczuć się w rolę kupującego i dobrze przygotować do negocjacji.

Podsumowanie procesu negocjacji ceny nieruchomości

Aby negocjacje zostały przeprowadzone skutecznie, a zarazem zadowoliły sprzedającego jak i kupującego należy się do nich dobrze przygotować. Nigdy nie są to łatwe rozmowy, a co gorsza utrudniają je emocje i sentymenty. Warto jest się do nich wcześniej dobrze przygotować, by w naturalny sposób móc odeprzeć argumenty klienta. To pozwoli nam także kontrolować całą sytuację i nakierunkować rozmowę tak, by negocjacje zakończyły się naszym sukcesem.