X

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach?

Mimo, że kredyty we frakach były na topie w latach 2007 – 2008. Ludzie bardzo chętnie je zaciągali, by spełniać swoje marzenia o własnych czterech kątach. Niestety z biegiem lat sytuacja się zmieniła, a kredyt ten stał się dla posiadaczy bardzo problemowy. Na początku kurs franka wynosił tylko dwa złote, co było bardzo kuszące dla kredytobiorców. Obecnie wzrósł on bardzo mocno, a co za tym idzie kredyt stał się dla wielu prawdziwym utrapieniem. Stąd właśnie coraz częściej padają decyzję o sprzedaży mieszkania z kredytem we frakach. Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące “frankowiczów” pytania: Czy sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach jest możliwa? Jak sprzedać mieszkanie z kredytem we frakach?

Czy sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach jest możliwa?

Otóż tak, istnieje taka możliwość. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to takie proste jak w przypadku zwykłego kredytu w złotówkach. Potrzebne będą nam dwie rzeczy:

Dodatkowo musimy pamiętać, że kurs walut jest zmienny. Może więc dojść do sytuacji, że wartość zobowiązania może stać się wyższa w każdej chwili, niestety wartość naszego mieszkania w tej sytuacji nadal pozostaje bez zmienna. Wato jest dobrze przemyśleć czy sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach będzie dla nas najzwyczajniej opłacalna.

Kredyt we frankach mieszkanie

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach?

Jeśli już wiemy, że sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach jest możliwa to musimy wiedzieć w jaki sposób to zrobić, by było to zgodne z prawem i opłacalne dla nas jako kredytobiorców. Przede wszystkim pierwszym podstawowym krokiem jest znalezienie kupca naszej nieruchomości. Niestety nie jest to proste, nie tylko dlatego, że lokal objęty jest kredytem, ale również może przerażać ich obca waluta i nie wiedza prawna. Jeśli sami również nie posiadamy doświadczenia w tego typu kwestiach to warto jest skorzystać z usług profesjonalistów.

Jeśli natomiast znaleźliśmy już nabywcę lokalu to musimy udać się do banku po oświadczenie informujące o wysokości a zobowiązania, które pozostało nam do spłaty oraz oświadczenie, które daje nam możliwość wykreślenia z hipoteki. Warto jest również zainteresować się tym jak wyglądają koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu. Oświadczenie, które pobierzemy z banku powinno zawierać promesę oraz numer rachunku bankowego na który będziemy musieli wpłacić należność. Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny we frankach należy przeliczyć na złotówki i taka informacja również powinna znaleźć się na dokumencie z banku.

Sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach – co dalej?

Gdy podpiszemy już akt notarialny to pierwsze co musimy zrobić to spłacić zobowiązanie hipoteczne. Wpłacamy je zawsze na rachunek, który podany jest na oświadczeniu z banku. W sytuacji, gdy sprzedajemy mieszkanie z kredytem we frankach to kwota, która przewyższa zobowiązanie wobec banku pozostaje dla nas i trafia na nasze konto. Może zdarzyć się, że kwota sprzedaży nie jest na tyle wysoka, by pokryć zobowiązanie hipoteczne. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości:

Ostatnim krokiem związanym ze sprzedażą mieszkania z kredytem we frankach jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rejonowego, w mieście, w którym mieszkamy i podać w nim nie tylko nasze dane, ale również postulat, czyli wykreślenie wpisu o hipotece.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem

Jak szybko sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? Pomoże ci skup nieruchomości!

W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni jak najszybciej sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach to warto jest udać się w tym celu do skupu nieruchomości. Pracownicy takiej agencji posiadają wieloletnie doświadczenie w tego typu sprawach, znają procedury sprzedaży mieszkań, które są zadłużone, współpracują ze specjalistami i notariuszami. Jest to najprostsza forma sprzedaży, a zarazem najszybsza. 

Warto jest więc skontaktować się ze skupem zadłużonych mieszkań i zapoznać się z ich ofertą.