X

Jak sprzedać nieruchomość – porady 2022

Każdemu właścicielowi nieruchomości, który decyduje się na jej sprzedaż zależy na szybkiej i zyskownej sprzedaży. Niestety rynek zarówno pierwotny i wtórny jest wypełniony po brzegi ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości, co powoduje, że sama sprzedaż wymaga od właściciela czasu oraz dużego nakładu pracy. Jeśli natomiast jest to nieruchomość problematyczna to problem się zaognia. Jak sprzedać nieruchomość? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1.Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Jak sprzedać nieruchomość? Przede wszystkim należy nie tylko zadbać o jej stan wizualny, ale również techniczny. Należy pamiętać, że podczas robienia zdjęć musimy przedstawić ją w taki sposób, by potencjalny klient chciał zapoznać się z naszym ogłoszeniem. Najważniejsze jest uprzątnięcie mieszkania, uprzątnięcie rzeczy osobistych i sprawienie, by wydawało się bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Bardzo ważne jest również, by zarówno ściany jak i podłogi były odmalowane, umyte, a uszkodzone klamki czy uchwyty zostały naprawione. Co jeszcze wpłynie na to, by mieszkanie wydawało się bardziej atrakcyjne? Na przykład ciepłe światło, owoce na blacie kuchennym lub świeże kwiaty na stole.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

2. Jak wycenić nieruchomość?

Cena nieruchomości nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim należy zapoznać się z innymi zbliżonymi nieruchomościami na rynku. Niestety bardzo często zdarza się, że zawyżamy jej wartość, kierując się przy tym sentymentem. Absolutnie powinniśmy tego unikać. Jak szybko sprzedać nieruchomość? Wycena musi być uczciwa i zgodna z wartością rynkową.

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie po rozwodzie, sprawdź nasze porady.

Jak samodzielnie wycenić nieruchomość na sprzedaż?

Jeśli nie potrafimy samodzielnie wycenić nieruchomości na sprzedaż to możemy zapoznać się z innymi ogłoszeniami z tej samej okolicy. Oczywiście kwota powinna być lekko zawyżona, by klient miał pole do negocjacji. Aby samodzielnie wycenić nieruchomość na sprzedaż należy wziąć pod uwagę między innymi:

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż z pomocą ekspertów?

Niestety często zdarza się, że nie potrafimy w żaden sposób sami wycenić własnej nieruchomości. Problem pojawia się, gdy kierujemy się emocjami lub w sentymentem. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Zagwarantuje nam on zarówno profesjonalną jak i rzetelną wycenę. Niestety należy pamiętać, że jego usługa jest odpłatna i może być to kwota nawet kilku tysięcy złotych. Innym nie mniej skutecznym sposobem wyceny mieszkania jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości lub skupu nieruchomości. Firmy takie nie tylko posiadają doświadczenie i wiedzę rynkową, ale również ich wycena jest bezpłatna oraz absolutnie niewiążąca. Poleca się skorzystanie z usług skupu nieruchomości, ponieważ za jej pomocą będziemy w stanie sprzedać mieszkanie od ręki.

Jak wycenić mieszkanie

3. Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości?

Połową sukcesu podczas sprzedaży mieszkania jest odpowiednie ogłoszenie. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by ogłoszenie było napisane zwięźle i rzeczowo oraz by pojawiły się pod nim atrakcyjne zdjęcia. Nie należy zbytnio się rozpisywać i na siłę wychwalać naszej nieruchomości, ponieważ potencjalni klienci mogą uznać, że ogłoszenie jest ubarwione i nie ma nic wspólnego z prawdą. W ogłoszeniu natomiast powinny znaleźć się takie informacje jak:

Jeśli chodzi o to, gdzie wystawić nieruchomość na sprzedaż to oczywiście najpopularniejszym miejscem jest internet. Nasuwa się pytanie: jak sprzedać nieruchomość za pomocą internetu? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z portali ogłoszeniowych. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że wiele z nich jest odpłatnych. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze ogłoszenie było wyróżnione to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Gdzie wystawić mieszkanie na sprzedaż za darmo? Istnieje kilka portali ogłoszeniowych takie jak: odwłaściciela.pl, sprzedajemy.pl, olx.pl, gumtree.pl, lento.pl, wokolicy.pl, na których wystawimy swoje ogłoszenia całkowicie bezpłatnie. Możemy również wykorzystać w tym celu takie portale społecznościowe jak Facebook, ponieważ nie tylko nic za nie nie zapłacimy, ale również dotrzemy to konkretnej grupy ludzi.

4. Jakie dokumenty należy przygotować podczas sprzedaży nieruchomości?

Niestety skompletowanie odpowiednich dokumentów niezależnie od tego czy chcemy sprzedać mieszkanie czy też działkę, jest to koniecznością. Oczywiste jest, że jeśli korzystamy z kredytu to formalności będzie dużo więcej.

Jak sprzedać nieruchomość, gdy mamy prawo własnościowe do lokalu? Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Jak sprzedać nieruchomość, gdy lokal przynależy do spółdzielni?

W sytuacji, gdy sprzedający posiada na daną nieruchomość hipotekę to będzie potrzebował również zaświadczenia z banku do spłaty kredytu. Skompletowanie wszystkich dokumentów na własną rękę może być problematyczne, warto jest więc skorzystać z usług pośredników lub skupu nieruchomości, którzy zajmują się tego typu sprawami. Pracownicy takich firm posiadają duże doświadczenie, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się kompletowaniem dokumentów ani żadnym etapem przeprowadzanej transakcji.

5. Jak sprzedać problematyczną nieruchomość?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że problematyczna nieruchomość to taka która posiada niejasne prawo własności, jest zadłużona, posiada dzikiego lokatora lub jest w złym stanie technicznym. Niestety bardzo często właściciele, którzy decydują się na ich sprzedaż wystawiają ogłoszenia na różnych portalach ogłoszeniowych i tak nie mogą znaleźć odpowiedniego kupca. Samodzielna sprzedaż w takiej sytuacji bywa czasem niemożliwa. Jak sprzedać nieruchomość z problemami? Najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem będzie skorzystanie z usług skupu nieruchomości. Przede wszystkim firmy takie specjalizują się w sprzedaży trudnych nieruchomości, a dodatkowo oferują swoim klientom pomoc prawną i szybką wypłatę gotówki.

6. Jak sprzedać nieruchomość bez pośredników?

Wiele osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości samodzielnie. Sposób ten na pewno sprawdzi się, jeśli nasza nieruchomość ma jasną sytuację prawną i techniczną. Jak jeszcze sprzedać mieszkanie bez pośredników? Możemy skorzystać z usług skupu nieruchomości. Bardzo często zdarza się, że jest to najwłaściwszy i najbezpieczniejszy sposób sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkiej sprzedaży. Skup nieruchomości nie korzysta z kredytów, dzięki temu pieniądze ze sprzedaży otrzymujemy natychmiast.