X

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Prawidłowa wycena mieszkania jest bardzo ważna. Zależna jest od wielu czynników, nie tylko od realiów na rynku nieruchomości, ale również od lokalizacji lub metrażu. Jak wycenić mieszkanie uczciwie?

Po co wyceniać mieszkanie?

Oczywiste jest, że przed sprzedażą mieszkania należy uczciwie je wycenić. Czym jest wycena? Jest to nic innego jak określenie jego wartości rynkowej. Najczęściej chcąc wycenić nieruchomość kierujemy się możliwie jak najwyższym zyskiem. Należy jednak pamiętać, że jest ona zależna od wielu innych czynników, takich jak metraż i lokalizacja. Bardzo często osoby, które chcą sprzedać swoje mieszkanie nie myślą racjonalni i zawyżają jego cenę nawet kilkakrotnie.

Wycena mieszkania jest bardzo ważnym elementem podczas jego sprzedaży. Jest nam potrzebna również przy sprawach spadkowych, darowiznach i zeznaniach majątkowych.

Jak najlepiej wycenić mieszkanie

Sposoby wyceny mieszkania na sprzedaż

Wiele osób postanawia wycenić mieszkanie samemu. Mimo, że nie posiadają w tej kwestii żadnego doświadczenia, a co gorsza nie kierują się realiami, lecz emocjami to boją się zlecić ją komuś innemu. Bardzo chętnie korzysta się w takiej sytuacji z usług Rzeczoznawcy, który zna się na swojej pracy i gwarantuje nam uczciwość podczas wyceny. Niestety korzystanie z jego usług wiąże się również z naszymi kosztami. Ile kosztuje wycena mieszkania u rzeczoznawcy? Jest to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena zależna jest od miejscowości oraz czynności, które będzie musiał wykonać.

Innym sposobem na wycenę mieszkania na sprzedaż jest skorzystanie z usług agencji i skupów nieruchomości. Zazwyczaj posiadają one nie tylko duże doświadczenie, ale również wiedzę na temat rynku nieruchomości. Zaletą korzystania z takich instytucji jest to, że są one darmowe i niewiążące. Kontakt z nimi jest bardzo łatwy, ponieważ niema konieczności fatygowania się bezpośrednio do biura. Wystarczy, że wypełnimy na stronie formularz kontaktowy lub kalkulator wyceny nieruchomości. Na kontakt i wycenę nigdy nie czeka się długo.

Od czego zacząć wycenę mieszkania, by zrobić to prawidłowo?

Pierwszym krokiem podczas wyceny mieszkania jest wzięcie pod uwagę kilka podstawowych danych, między innymi:

Bardzo często sprzedający zapoznają się również z mieszkaniami na sprzedaż w tej samej okolicy, metrażowo zbliżonego do naszego. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się z innymi wycenami i porównać je. Należy jednak pamiętać, że są to tylko dane porównawcze, ponieważ bardzo ważny jest także stan techniczny mieszkania, to czy potrzebne jest przeprowadzenie jego remontu, czy jest nowe oraz czy konieczna będzie jego przebudowa.

Od czego zacząć wycenę mieszkania

Czy lokalizacja jest ważna podczas wyceny mieszkania?

Owszem, jest to bardzo ważny element, który koniecznie należy wziąć pod wycenę. Oczywiście więcej warte są nieruchomości, które znajdują się blisko lub bezpośrednio w centrum miast. Jeśli więc posiadamy dwa mieszkania, jedno na wsi drugie w centrum o tym samym metrażu to nigdy cena nie będzie do drugiej zbliżona. Na wycenę zawsze wpływa wiele różnych czynników.

Należy pamiętać, że każdy lubi się targować, dlatego podczas wyceny należy zawyżyć ją, by potencjalny klient miał pole do negocjacji. Jeśli uda mu się “zbić” cenę o kilkaset złotych to będzie na pewno zadowolony.

Jak najskuteczniej wycenić mieszkanie?

Każdy z wyżej wymienionych sposobów na wycenę mieszkania jest skuteczny. To, który będzie dla nas najkorzystniejszy zależy od tego jakimi finansami dysponujemy. Jeśli jest nas najzwyczajniej stać to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy, który zna się na swojej pracy. Jeśli natomiast chcemy zaoszczędzić lub zależy nam na czasie to dobrym wyborem będą skupy nieruchomości, które nie tylko za darmo wycenią nasze mieszkanie, ale również posiadają w tej kwestii bardzo duże doświadczenie i doprowadzą całą transakcję do końca. Wiele osób chwali sobie korzystanie z tego typu agencji, ponieważ wyceny są korzystne, transakcje przebiegają w ekspresowym tempie, zgodnie z prawem, a dodatkowo istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości z długami. Można także podjąć się wyceny samemu, jeśli posiadamy w tej kwestii choćby najmniejsze doświadczenie.