X

Kiedy można sprzedać mieszkanie?

Kiedy można sprzątać mieszkanie, aby nie musieć ponosić dodatkowych kosztów? Jakie opłaty będziemy musieli ponieść? Podstawową opłatą, która będzie nas obowiązywała jest 19% podatek dochodowy opłacany do urzędu skarbowego. Na szczęście możemy uniknąć takiego wydatku. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Bardzo często zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sprzedaż mieszkania wiąże się z bardzo dużymi opłatami. Zobowiązuje nas do poniesienia kosztów przy sprzedaży nieruchomości zakupionej za gotówkę, na kredyt, darowizny oraz przy sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku. Sposób nabycia tego mieszkania nie ma wpływu na to, czy zostaniemy zwolnieni z zapłaty podatku do urzędu skarbowego czy też nie. Najważniejsze jest, by dopilnować terminu, kiedy można sprzedać mieszkanie i kiedy nie trzeba robić tej opłaty.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Kiedy zostaniemy zwolnieni z 19% opłat podatkowych do urzędu skarbowego?

Zastanawiając się, kiedy można sprzedać mieszkanie bez podatku należy wziąć pod uwagę trzy przypadki, które wpłynął na uniknięcie opłat z tytułu podatku dochodowego.

  1. Pierwszą i najczęstszą metodą na uniknięcie opłaty z tytułu podatku dochodowego jest sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od jej nabycia lub wybudowania. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że chodzi tu rok kalendarzowy. Jeśli więc zakupiliśmy nieruchomość w 2015 roku to, aby nie musieć płacić podatku możemy sprzedać ją dopiero w 2021 roku. Jeśli chodzi o nieruchomość, którą otrzymaliśmy w spadku to nie musimy czekać ze sprzedażą tak długo. Dlaczego? Ponieważ najprawdopodobniej spadkodawcy użytkowali już ten lokal dłużej niż przez 5 lat. Nie jesteśmy więc zmuszeni do tego, by musieć pokrywać 19% podatku dochodowego.
  2. Kiedy można sprzedać mieszkanie bez podatku? Drugim skutecznym sposobem jest przeznaczenie kwoty ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. O jakie cele chodzi? Może być to nabycie nieruchomości, remont własnej nieruchomości, rozbudowa własnej nieruchomości, zakup działki na budowę domu, spłata kredytu, który został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe. Najważniejsze jest jednak, by całą kwotę ze sprzedaży naszej nieruchomości przeznaczyć na nowy cel mieszkaniowy. Jeśli więc chcemy przeznaczyć na wyżej wymieniony cel tylko połowę tych środków, to kwota podatku zostanie proporcjonalnie obniżona. Nie oznacza to jednak, że zawsze taka sytuacja będzie dla nas korzystna.
  3. Kiedy można sprzedać mieszkanie bez podatku? Trzecim sposobem jest przeprowadzenie obliczeń:
    • Od ceny sprzedaży nieruchomości odejmujemy kwotę za jaką ją kupiliśmy
    • Odliczamy 19% od naszego dochodu

Jeśli w takiej sytuacji dochód równy jest zeru, to nie mam konieczności płacenia podatku. Gdy sprzedajemy nasze mieszkanie za niższą kwotę niż je kupiliśmy to również jesteśmy zwolnieni z zapłaty podatku.

Niezapłacone podatki mogą doprowadzić do sytuacji, w której będziesz chciał sprzedać mieszkanie z komornikiem.

Na baczności powinni mieć się spadkobiercy, którzy otrzymali mieszkanie w wyniku spadku lub darowizny, ponieważ osoby takie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z nabyciem mieszkania. Zobowiązani są oni jednak do płacenia 19%, podatku dochodowego, co niestety bardzo często jest dużą kwotą. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, by obniżyć lub uniknąć opłat podatkowych. W każdym przypadku bardzo ważna jest jednak znajomość kwestii podatkowych.

Sprzedaż mieszkania bez podatku

Jak sprzedać mieszkanie?

Jeśli zapoznaliśmy się ze sposobami uniknięcia opłacania podatku dochodowego i wiemy już, kiedy można sprzedać mieszkanie to pozostaje nam jeszcze kwestia samego sprzedania nieruchomości. To w jaki sposób to zrobić zależy od funduszy, które chcemy na to przeznaczyć, wyboru sposobu sprzedaży, czyli tego czy chcemy zrobić to samodzielnie lub skorzystać z zakupu mieszkań oraz od tego czy zależy nam na tym, by zrobić to w jak najkrótszym czasie. Jeśli ostatni warunek jest dla nas priorytetowy i chcemy sprzedać mieszkanie w ekspresowym tempie za uczciwą gotówkę to warto jest skontaktować się ze skupem mieszkań  i poprosić o darmową wycenę.