X

Kiedy sprzedający musi opuścić mieszkanie?

W sytuacji, gdy uda nam się sprzedać mieszkanie nie pozostaje nam nic innego jak opuszczenie go. Kiedy sprzedający musi opuścić mieszkanie? Proces ten zależny jest od kupującego i sprzedającego. To właśnie oni ustalają czas, w którym sprzedający musi opuścić mieszkanie i do którego musi się dostosować. Niestety, zdarza się, że poprzedni właściciele nie stosują się do wcześniejszych ustaleń i jesteśmy zmuszeni podjąć kroki prawne.

Kiedy sprzedający musi opuścić mieszkanie?

Według polskiego prawa czas na opuszczenie mieszkania przez sprzedającego nie jest jednoznaczny. Wszystko zależy od tego, jaką datę wcześniej ustaliły obie strony. Dlatego tak ważne jest, by umieścić taką informację w akcie notarialnym. Najczęściej zdarza się, że sprzedający musi opuścić mieszkanie w dniu podpisania go lub w przeciągu 14 / 30 dni. To właśnie w tym czasie sprzedający musi wynieść wszystkie swoje rzeczy i zobowiązany jest oddać klucze do mieszkania nowemu właścicielowi.

Co to wydanie mieszkania

Na czym polega wydanie mieszkania?

Wydanie mieszkania jest to przekazanie kluczy nowemu właścicielowi. Należy również pamiętać o podpisaniu protokołu, tak zwanego zdawczo-odbiorczego, który opisuje stan ogólny mieszkania, stan liczników: wody, prądu i gazu. Bardzo ważne jest także to, by dopilnować, aby protokół zdawczo-odbiorczy był poprawny, ponieważ to właśnie on jest podstawą do rozliczenia się ze wspólnotą za zużycie mediów.

Nie istnieje konkretna data na to, kiedy sprzedający musi opuścić mieszkanie. Wszystko zależy od tego co ustalą obie strony przy podpisaniu aktu notarialnego. Jeśli więc osoba, która sprzedaje swoją nieruchomość chce kupić nowe mieszkanie z środków otrzymanych ze sprzedaży starego to oczywiste jest, że potrzebuje czasu by znaleźć odpowiednie lokal. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by poinformować kupującego o takim zamiarze i otrzymać jego zgodę na taki układ. Jeśli zdarzy się, że wydanie mieszkania zostanie opóźnione i sprzedający nie będzie chciał opuścić w terminie naszego zakupionego mieszkania to jest to dla nas nie lada problem.

Co zrobić jeśli lokator nie chcę opuścić mieszkania

Co zrobić, jeśli sprzedający nie chce opuścić mieszkania?

W sytuacji, gdy upłynął termin, w którym sprzedający miał opuścić mieszkanie, a właściciel nadal w nim zamieszkuje to jedyne co możemy zrobić w tej sytuacji to wystąpienie z pozwem do sądu. Pozew taki dotyczy opuszczenia i opróżnienia mieszkania. Co grozi sprzedającemu, gdy nie chce opuścić mieszkania? Najprawdopodobniej zostanie narażony na eksmisję oraz będzie zmuszony ponieść jej koszty. Należy wiedzieć, że cały proces odzyskania nieruchomości od sprzedawcy jest procesem długotrwałym i kosztownym. Zdarza się również, że cała procedura trwa nawet kilka lat, a kupujący nie może wejść na teren zakupionego mieszkania. Należy w tej sytuacji czekać na zakończenie procedury sądowej. Cała sytuacja dla kupującego nigdy nie jest korzystna.

Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem?

W sytuacji, gdy sprzedający nie chce opuścić mieszkania, a cały proces egzekucyjny trwa już kilka miesięcy to oczywiste jest, że możemy stracić cierpliwość. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się nad sprzedażą mieszkania z lokatorem. Oczywiście wykonanie takiej czynności na własną rękę nie jest łatwe i może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Czy zatem sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa? Tak, jeśli natomiast zależy nam na czasie to możemy zdecydować się na sprzedaż mieszkania z lokatorem korzystając z usług skupu nieruchomości. Pracownicy, z którymi nawiążemy współpracę posiadają ogromne doświadczenie w tego typu sprawach i na pewno będziemy mogli liczyć na ich pomoc na każdym etapie transakcji, aż do szybkiego wypłacenia gotówki.