X

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż

Aby skutecznie sprzedać mieszkanie, należy przede wszystkim stworzyć atrakcyjną ofertę i wystawić ją na portalu ogłoszeniowym. Niestety nie jest to wszystko, co musimy zrobić, ponieważ istnieje jeszcze kilka ważnych czynników, takich jak przygotowanie mieszkania do sprzedaży czy wykonanie odpowiednich zdjęć. Przedstawiamy krok po kroku, co należy zrobić, by szybko sprzedać swoją nieruchomość, a co najważniejsze za satysfakcjonującą kwotę.

Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Ludzie, którzy uważają, że sprzedaż mieszkania na rynku pierwotny i wtórnym jest proste, niestety grubo się mylą. Bardzo rzadko zdarza się, że sprzedaż nieruchomości trwa kilka tygodni, zazwyczaj trzeba poświęcić temu do kilku miesięcy. Zazwyczaj zdarza się to tylko wtedy, gdy potencjalny kupiec jest zdecydowany na taki metraż i taką lokalizację, które akurat oferujemy.

Niestety najczęściej sprzedaż mieszkania trwa co najmniej kilka tygodni, a nawet miesięcy. Nie są to dane tylko z rynku wtórnego, ale również pierwotnego. Inaczej ma się sytuacja, kiedy chcemy sprzedać mieszkanie osobiście, z drugiej ręki, w takiej sytuacji może zając nam to około miesiąca.

Zmiany dotyczące czasu sprzedaży mieszkania zależne są od kilku czynników, takich jak ilu pokojowe mieszkanie posiadamy czy kondygnacji. Wiele biur nieruchomości zajmuje się statystykami dotyczącymi tego, ile czasu trwa sprzedaż mieszkania. Nie oznacza to jednak, że są one jednakowe, ponieważ agencje te biorą pod uwagę różne strategie, podczas badań. W takim razie jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Według badań istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak szybko mieszkanie się sprzeda, jednak numerem jeden jest lokalizacja nieruchomości. Najczęściej i najszybciej sprzedawane są mieszkania, które znajdują się w dużych miastach, gdzie dostęp do centrum jest szybki i łatwy. Ludzie bardzo zwracają uwagę na to, czy od mieszkania jest blisko do sklepów, szkół i przedszkoli czy ośrodków medycznych. Inwestorzy, którzy zajmują się nieruchomościami pod najem, chętnie inwestują w mieszkania w dużych miastach. My natomiast skupujemy mieszkania w całej Polsce.

Drugim nie mniej ważnym czynnikiem jest liczba pomieszczeń oraz metraż mieszkania. Ponieważ sytuacja na rynku nieruchomości obecnie nie jest stabilna, największą popularnością cieszą się kawalerki lub małe dwupokojowe mieszkania, które nie przekraczają 45m2.

Innymi ważnymi czynnikami są:

Niezależnie od wszystkich tych czynników, zaplanowanie sprzedaży nieruchomości jest konieczne. W tym celu należy uporządkować sytuację prawną naszej nieruchomości. Pozwoli nam to nie tylko w szybki sposób znaleźć kupca, ale również osiągnąć założony cel dotyczący kwoty, nawet w przypadku sprzedaży mieszkania zadłużonego.

Jak krok po kroku przejść przez proces sprzedaży mieszkania?

Krok 1 - Ustalenie wartości

Podstawowym krokiem podczas sprzedaży nieruchomości jest jego wycena. Jak dobrze dokonać wyceny nieruchomości? Odpowiednia i uczciwa wycena sprawią, że mieszkanie sprzeda się szybko i za atrakcyjną cenę. Należy mieć na uwadze, że klienci szukający nieruchomości, mimo dobrej lokalizacji czy metrażu nie chcą przepłacać i na pewno będą szukali mieszkań w atrakcyjniejszej cenie. Niestety zbyt niska cena również sprawi, że kupujący może pomyśleć, że nieruchomość ma ukryte wady. Aby ustalić wycenę mieszkania, możemy skorzystać z kalkulatorów, które znajdziemy na internecie lub najzwyczajniej przejrzeć portale ogłoszeniowe, by zorientować się w cenach.

Krok 2 – ustalenie harmonogramu działań

Sprzedaż mieszkania jest bardzo ważnymi procesem, który trwa nawet kilka miesięcy. Aby skutecznie i szybko sprzedać mieszkanie należy wykonać kilka prostych kroków:

Należy podjąć decyzję, czy chcemy sprzedać je na własną rękę, czy skorzystamy z biura nieruchomości, jednak powinniśmy kolejno:

Krok 3 - określenie stanu prawnego i technicznego mieszkania

Zanim przystąpimy do sprzedaży mieszkania, powinniśmy przejrzeć wszystkie potrzebne dokumenty, co najważniejsze – akt notarialny. To właśnie na nim znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze informacje, które dotyczą naszego mieszkania. Zanim stworzymy ogłoszenie, powinniśmy ustalić:

Jeśli na akcie notarialnym nie znajdziemy żadnych informacji, możemy udać się do spółdzielni lub sądu, by ustalić wszystkie powyższe kwestie. Również gdy planujemy sprzedaż nieruchomości z lokatorem.

Stan techniczny

Wszystkie wyżej wymienione czynniki są bardzo ważne, jednak nie należy zapominać o stanie technicznym mieszkania, które chcemy sprzedać. Niestety często zdarza się, że sprzedający zawyżają stan techniczny, by zarobić na nieruchomości więcej. Nie jest to jednak odpowiednie, ponieważ konieczne jest umieszczenie w ogłoszeniu takich informacji, jak usterki czy instalacja do wymiany.

Co wchodzi w skład techniczny mieszkania? Między innymi:

Nie zawsze wiemy, jaki jest stan naszego mieszkania. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc specjalistów w konkretnych dziedzinach, którzy je ocenią i poinformują nas o koniecznych wymianach.

Podczas wyceny mieszkania na sprzedaż należy wziąć pod uwagę także jakiego stanu technicznego jest cały budynek. Jak wyglądają klatki schodowe, piwnica, strych i balkony. Niestety takie elementy jak schody, winda i elewacje również mają wpływ na wysokość nieruchomości.

Kolejnym plusem, który wpływa na wysokość ceny podczas sprzedaży nieruchomości, są elementy ruchome. Oczywiste jest, że najczęściej zabieramy ze sobą podczas wyprowadzki na przykład meble. Jeśli jednak do użytku nowego właściciela pozostawimy wyposażoną kuchnię czy łazienkę, to cena znacznie wzrośnie.

Potencjalni kupcy, którzy oglądają nasze mieszkanie, bardzo często zadają mnóstwo pytań dotyczących instalacji oraz możliwości wyburzenia ścian. Najlepiej jest się do tego dokładnie przygotować i mieć ze sobą plany nieruchomości. Jeśli takich dokumentów nie posiadamy, to możemy udać się do administracji i o nie poprosić.

Krok 4 – oferta sprzedaży mieszkania

Dobrze skonstruowane ogłoszenie jest najważniejszym elementem podczas całego procesu jego sprzedaży. To właśnie ono ma wpłynąć na ilość zainteresowanych. Aby było ono skuteczne i przyniosło oczekiwane efekty, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi etapami:

Etap 1- zdjęcia

Większość ludzi najzwyczajniej kupuje oczami. Jeśli wizualnie coś ich przyciągnie, będą chcieli wiedzieć więcej o produkcie. Tak jest również z mieszkaniami. Dlatego też konieczne jest wykonanie zdjęć wszystkich pomieszczeń, które będą nie tylko wysokiej jakości, ale również uwydatniały wszystkie atuty mieszkania. Można poprosić o pomoc profesjonalistę, jeśli jednak chcemy zaoszczędzić i wykonujemy je sami, musimy pamiętać o:

Obecnie na topie są ujęcia wykonane kamerami 360 stopni i wirtualne spacery po nieruchomości.

Etap 2 – opis mieszkania

Opis nieruchomości jest bardzo ważny podczas tworzenia ogłoszenia. Dzięki niemu możemy przekazać kupcom jak największa ilość informacji, które dotyczą mieszkania na sprzedaż. Dlatego też tak ważne jest, aby zawrzeć w nim najważniejsze informacje. Aby ogłoszenie przyciągnęło uwagę kupujących i sprawiło, by chcieli obejrzeć nieruchomość, powinniśmy zawrzeć w nim:

Wszystkie te czynniki podniosą atrakcyjność nieruchomości.

Etap 3 – publikacja

Kolejnym etapem jest publikacja naszego ogłoszenia. Gdzie wystawić nieruchomość na sprzedaż? Możliwości mamy naprawdę sporo, coraz częściej ogłoszenia umieszcza się nie tylko portalach ogłoszeniowych, ale również mediach społecznościowych. Najpopularniejszymi stronami, gdzie możemy umieścić nasze ogłoszenie, są:

Niema konieczności umieszczania naszego ogłoszenia na wszystkich wyżej wymienionych portalach, najlepiej jest na początek wybrać 3. 

Etap 4 – promocja

Aby nasze ogłoszenie nie spadło w ciągu trzech dni na kolejne strony, możemy sfinansować dodatkową opcję, jaka jest płatna promocja. Dzięki temu będzie pojawiało się ono na pierwszej stronie w formie reklamy. W celu głębszego poznania tajników sprzedaży nieruchomości, zapraszamy do naszego artykułu: Jak sprzedać nieruchomość? - Poradnik 2022.

Krok 5 – przygotowanie dokumentów do sprzedaży

Aby sprzedaż mieszkania przebiegła szybko, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, na przykład:

Krok 6 - sprzedaż mieszkania – samodzielnie czy z pomocą agencji

Mieszkanie możemy sprzedać samemu lub skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Obie możliwości posiadają swoje wady, warto, jest więc podjąć decyzję, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeśli nie posiadamy w sprzedaży żadnego doświadczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług pośrednika, który nie tylko zajmie się całym procesem zbycia nieruchomości, ale również wszystkimi formalnościami. Jeśli jesteśmy zdecydowani na sprzedaż mieszkania bez pośredników, szczegóły tego procesu można zgłębić na naszym blogu.

Niestety pośrednik wiąże się również z koniecznością zapłaty prowizji, która naliczana jest od kwoty, za jaką będzie sprzedane mieszkanie. Zazwyczaj wynosi ona 2 – 3 %.

Komu sprzedać mieszkanie?

Niewiele osób zastanawia się nad tym, komu chce sprzedać mieszkanie. Dla większości z nich liczy się szybka sprzedaż i duży zysk. Warto jest jednak skupić się na konkretnej grupie docelowej. Zanim ją jednak wybierzemy, musimy wiedzieć:

Wszystko zależy od tego, czy chcemy jak najszybciej przekazać nowemu właścicielowi mieszkanie, by nie musieć ponosić dalszych kosztów utrzymania nieruchomości. Jeśli na tym zależy nam najbardziej, to naszym kupcem powinien być klient, który zapłaci za nie gotówką. Najczęściej takimi klientami są inwestorzy, którzy mają na zakup mieszkania pod wynajem odłożoną gotówkę i zaraz po podpisaniu umowy kupna — sprzedaży przelewają nam pieniądze na konto.

W przypadku, gdy kupujący jest kredytobiorcą, sprawą jest bardziej skomplikowana i może potrwać znacznie dłużej. Niestety może zdarzyć się, że po kilku miesiącach czekania, dostaniemy informację, że kredyt nie został mu przyznany. Nieprawda jest również, że gdy klient zapłaci nam za połowę mieszkania, zapewniając nas, że dostanie drugie pół z banku bez żadnego problemu, to tak właśnie będzie.