X

Remont mieszkania przed sprzedażą — czy to się opłaca?

Decydując się na sprzedaż mieszkania, przede wszystkim zależy nam na szybkiej sprzedaży i satysfakcjonującej kwocie. Niestety oba te elementy nie zawsze idą ze sobą w parze. Na rynku znajduje się ogromna liczba mieszkań na sprzedaż, dlatego też cały proces może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Aby cena była taka, jakiej oczekujemy, musimy zrobić coś, co wyróżni nasze mieszkanie. Najczęstszym zabiegiem jest remont. Czy faktycznie jest on konieczny? Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Wyremontowane mieszkanie najbardziej cenione

Ponieważ na rynku nieruchomości widnieje wysoka liczba mieszkań na sprzedaż, to niestety istnieje małe prawdopodobieństwo, że akurat nam uda się je sprzedać szybko i w dobrej cenie. Aby ogłoszenie przyciągnęło jak największą liczbę potencjalnych kupców, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie ogłoszenie, ale także atrakcyjne zdjęcia. Faktem jest, że to właśnie one sprawiają, że wzrasta zainteresowanie właśnie naszą ofertą. Jednak, jeśli mieszkanie nie będzie atrakcyjne dla klienta, to nawet najpiękniejsze zdjęcia nie pomogą. Okazuje się, że to właśnie wyremontowane mieszkanie jest najbardziej cenione, takie, do którego kupiec będzie mógł się od razu wprowadzić. Jednak trzeba wiedzieć, że remont jest jednym z 7 największych wyzwań w sprzedaży mieszkania.

165414593_m_normal_none

Kiedy przeprowadzenie remontu mieszkania jest opłacalne?

Niestety przeprowadzenie remontu najczęściej kojarzy się z wymianą instalacji, kłuciem płytek i zrywaniem podłóg. Wszystko to po to, by przyciągnąć jak największa ilość kupujących, których zainteresuje nasze mieszkanie. Rzadko zdarza się, że chcąc sprzedać mieszkanie, decydujemy się na ten radykalny krok, ponieważ wiąże się on nawet z kilkudziesięcioma tysiącami złotych. Niestety zbywcy martwią się, że będą podczas sprzedaży stratni. Mimo to, aby sprzedać nieruchomość szybko i za dobrą cenę warto, jest poświęcić kilka tysięcy złotych w celu odświeżenia, tak by wyglądało na atrakcyjniejsze. Niewielki remont może być odmalowaniem ścian czy wymianą uszkodzonych elementów, bez potrzeby zmiany podłóg i kafelków.

Co warto wymienić w mieszkaniu przed sprzedażą?

Aby pozyskać klienta w krótkim czasie, warto, jest przeprowadzić w mieszkaniu na sprzedaż niewielki remont. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób go przeprowadzić, aby nie być na tym stratnym, a nakłady, które poniesiemy, przyniosły oczekiwany efekt, a co więcej zwróciły się. Przede wszystkim pierwsze co powinniśmy zrobić, to dobrze rozejrzeć się po mieszkaniu. Dlaczego? Ponieważ to, co najbardziej widoczne, jest największym problemem. Może okazać się, że wystarczy odmalowanie ścian. Wybierzmy kolory jasne i neutralne, by optycznie powiększyć mieszkanie.

Drugim elementem, który najszybciej się niszczy, jest podłoga. Jeśli mamy do czynienia z płytkami, to wystarczy, usunięcie uszkodzonych sztuk i wymiana ich na nowe. Jeśli parkiet wymaga całkowitej wymiany lub cyklinowania, to tańszym rozwiązaniem będzie położenie paneli.

Sercem każdego mieszkania jest kuchnia i to właśnie jej powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Konieczne jest nie tylko odmalowanie ścian, ale również doczyszczenie płytek. Poza tym konieczne jest wyczyszczenie innych nagromadzonych zabrudzeń i naprawa uszkodzonych mebli. Jeśli istnieje taka potrzeba, wymieńmy meble i fronty oraz blaty. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała nie tylko na czyściej, ale także jak nowa.

Innym ważnym pomieszczeniem jest łazienka. Bezkompromisowo powinniśmy doczyścić sanitaria oraz płytki, włącznie z fugami. Odmalujemy sufit, jeśli natomiast zachodzi taka potrzeba, pomalujmy również wszystkie płytki. Dzięki temu łazienka będzie o wiele nowocześniejsza.

Warto jest również zadbać o inne elementy, które wymagają naprawy lub wymiany. Nie możemy zapominać o kontaktach i klamkach. Jeśli chodzi o meble, to zależne jest to od tego, czy sprzedajemy mieszkanie z wyposażeniem, połamane krzesła, porysowany stół czy zepsute łóżko należy wymienić. Zadbajmy również o detale, takie jak czyste zasłony czy narzut. Umyjmy okna, wyczyśćmy drzwi i wszystkie meble z kurzu.

184242379_m_normal_none

Home staging – czy jest skuteczny?

Wielu sprzedających decyduje się na wykorzystanie home stagingu, by uatrakcyjnić mieszkanie na sprzedaż. Okazuje się, że jest to bardzo skuteczna forma, która podnosi zainteresowanie ogłoszeniem. Przede wszystkim polega on na ukazaniu potencjału nieruchomości i odwróceniu uwagi nabywcy od wszelkich wad. Pierwsze wrażenie zawsze jest najważniejsze, dlatego wykorzystanie odpowiednich metod zwiększy zainteresowanie nawet o połowę. Zaskakujące jest to, że potencjalni kupcy, zainteresowani są atrakcyjnością bardziej niż niską ceną. Wykorzystanie home stagingu daje nam większą możliwość negocjacji ceny nieruchomości z kupującym.

Ile to kosztuje, czyli realne nakłady na remont mieszkania?

Generalny remont na pewno sprawi, że atrakcyjność naszej oferty znacznie wzrośnie, jednak niestety wiąże się to również z dużym i koniecznym nakładem finansowym, którego najczęściej chcemy uniknąć. Zależnie od standardu, który chcemy osiągnąć oraz wielkości nieruchomości, którą chcemy sprzedać, na remont będziemy musieli wydać nawet 45 - 120 tysięcy złotych. Przeprowadzenie małego remontu jak odmalowanie ścian, niewielkie naprawy i wymiana uszkodzonych elementów, to koszt tylko około 20 tysięcy złotych.  Oznacza to, że home staging jest o wiele tańszą opcją niż generalny remont.

158030137_m_normal_none

Czy zwrot kosztów remontu przy sprzedaży jest możliwy?

Przeprowadzenie generalnego remontu, mimo że podnosi atrakcyjność mieszkania, niestety sprawia, że podczas sprzedaży nieruchomości nakład finansowy rzadko się zwraca. Home staging lub drobny remont sprawią, że koszty będą o wiele niższe, a efekt prawie taki sam. Mieszkanie stanie się bardziej atrakcyjne co oznacza, że możemy zażądać za nie większej ceny transakcyjnej. Dodatkowo zainteresowanie ofertą znacznie wzrośnie, a negocjowanie ceny stanie się prawie niemożliwe.